ورود اعضاء محترم
ثبت نام سریع

کـد امنیتـی :

      نـــرم افزار     |       مهنـــدس   محسن بلنج     |       شنبه, ۹ اسفند , ۱۳۹۳     |       2171

chrome os.jpg

گوگل کروم یک سیستم عامل بازمتن سبک است که در ابتدا برای نت بوک ها ساخته شده است و بیشتر کارهای کاربر را از طریق وب انجام خواهد داد. گوگل کروم روی سیستم عامل ویندوز یا لینوکس نت بوک ها نصب می شود.
سیستم عامل گوگل کروم چیست؟ پاسخ در این است که این سیستم عامل در واقع نوعی مرورگر است. یک نرم افزار که روی نت بوک نصب میشود و از سرویس های وب مانند جیمیل، گوگل داکس و غیره استفاده می کند. در واقع گوگل کروم از آپلیکشن های مبتنی بر وب استفاده می کند بنابراین چیزی برای نصب روی آن وجود نخواهد داشت یا دنبال آپدیت نخواهید بود. 
فقط وب اپلیکشن ها: کروم فقط نرم افزارهای مبتنی بر وب را روی کامپیوتر شما اجرا خواهد کرد. در واقع ماموریت مهم کروم، نفوذ بیشتر وب اپلیکیشن ها به عمق سیستم عامل ها است. 
سرعت بالا: کروم برای سرعت بالا ساخته شده و فوق العاده سبک است. نت بوک دارای کروم در کمتر از ده ثانیه بالا می آید و مرورگر کروم بسیار سریع خواهد بود.  از هارد درایو خبری نیست: جناب کروم خوش سلیقه است و فقط از حافظه های SSD پشتیبانی می کند. کسانی که هارد دیسک دارند فعلا ناراحت بمانند. 
باید نت بوک گوگل کرومی بخرید: فعلا قرار است که گوگل کروم روی سخت افزارهای تایید شده توسط گوگل نصب شود. بنابراین شما به راحتی نمی توانید این سیستم عامل را روی هر چیزی نصب کنید. 
شکل ظاهری:
بسیار شبیه مرورگر کروم است. تب ها کار Taskbar سیستم عامل را انجام می دهند. در سمت چپ شما چیزی شبیه منوی استارت هم دارید. در کل پذیرفتن شکل ظاهری یک مرورگر به عنوان یک سیستم عامل واقعی کار راحتی نیست. یک حالت چند دسکتاپی هم وجود دارد. 
کی؟ گوگل در این مورد روشن صحبت نکرده است! یک روزی در سال آینده سیستم عامل گوگلی را خواهید داشت. همین. 
چرا این سیستم عامل مهم است؟
این نخستین سیستم عاملی است که به معنای واقعی سیستم عامل ها را به طور کامل آنلاین می کند. چند لحظه صبر کنید و فکر کنید. همه چیز آنلاین است. ( البته سعی کنید فراموش کنید که در ایران هستید و اینجا رتبه سرعت اینترنت از آخر جزو اول ها است ) آن وقت متوجه می شوید که این یک حرکت بسیار مهم است. وقتی که صحبت از سیستم عامل گوگل میشد همه فکر می کردند که باید منتظر یک توزیع شبیه لینوکس باشند که دسترسی راحتی به ابزارهای گوگلی داشته باشد. اما حالا در واقع با یک مرورگر جدید مواجه شدند. انتخابی که یک کار هوشمندانه توسط گوگل تلقی میشود. 
این مرورگری است که برای هر تب از پردازشگر مجزایی استفاده می کند، به منابع سیستمی دسترسی دارد و می تواند آفلاین کار کند. در واقع نمی توانیم آن را یک مرورگر بنامیم. شاید همان نام سیستم عامل گوگل کروم بهتر باشد.
مزایا و معایب :
سیستم‌عامل‌های ابری نیازمند حداقل مشخصات سخت‌افزاری هستند و با داشتن اینترنتی با سرعت و کیفیت مناسب می توان از امکانات نامحدودی بهره می‌برند. این‌گونه سیستم عامل‌ها محاسن بسیار جالبی نیز با خود به همراه دارند. از جمله:
• نیازمند پرداخت هزینه برای قطعات سخت‌افزاری گران قیمت نخواهید بود.
• خیلی بعید است که نیاز داشته باشید قطعه‌ای از سخت‌افزارتان را ارتقاء دهید.
• در هرجایی که کامپیوتر همراه‌تان نیست، با استفاده از نزدیک‌ترین کامپیوتری که همین سیستم‌عامل را دارد و با Login شدن با نام کاربری خودتان به کامپیوترتان دسترسی پیدا خواهید کرد!
• سادگی، سرعت و امنیت ویژگیهای اصلی سیستم عامل کروم خواهند بود.(البته بحث امنیت با بحث حریم خصوصی فرق می کنه)
• سبکی نرم افزار، کاربر را ظرف چند ثانیه وارد وب می‏کند.
• معماری امنیتی سیستم هم به گونه‏ای است که کاربر دیگر لازم نیست دغدغه ویروس، بدافزار یا وصله‏های امنیتی را داشته باشد.
• و البته باید توجه داشت این سیستم‌ها می‌توانند معایب خطرناکی نیز به همراه داشته باشند. با استفاده از سیستم‌های متکی به پردازش و ذخیره ابری، شما در حقیقت تمام اطلاعات شخصی و محرمانه و رمزهای عبور و … خود را به شرکت توسعه‌دهنده سیستم‌عامل و بر روی تعداد زیادی سرور که بشکل ابر به یکدیگر متصل شده‌اند ارسال می‌کنید که ممکن است هزاران کیلومتر از سیستم خود شما فاصله داشته باشد. بنابر هرگونه حکم قضایی/ سرقت/ نفوذ و یا حتی تخلف خود شرکت یا کارمندان آن کلیه اطلاعات شما نیز در معرض خطر قرار خواهد گرفت و باعث نقض حریم خصوصی شما خواهد شد.
• یکی از معایب آن هم وابستگی بیش از حد آن به اینترنت می باشد .
• برنامه‌ها و اپلیکیشن‌های بسیاری را می‌توان برای این سیستم‌عامل از طریق مرورگر کروم نصب کرد. البته محدودیت‌های کروم می‌تواند گاهی آزار‌دهنده نیز باشد. به طور مثال نمی‌توان از مرورگر دیگری مانند Firefox بر روی آن استفاده کرد.مطالب مرتبط :
پاسخ شما با موفقیت ثبت گردید .
منتظر تایید باشید.